TV reklam  ver
Gaddar
teşkilat
survivor
ömer
previous arrow
next arrow

Reklam Çeşitleri

Spot Reklam

Dizilerin ve programların aralarında yayınlanan, tam ekran olarak gösterime sunulan bir televizyon reklam çeşididir.

Bant Reklam

Bant reklam, ekranın çok az bir yarısını kaplar.  %20 bant reklamdır geri kalan %80 ise programa aittir.

Digital Entegrasyon

Televizyon ekranlarında yayınlanan diziler veya programlar içinde markadan söz edilmesi durumudur.

Advertorial

Tanıtım reklamlarında yayın esnasında yapılan reklam çalışmalarıdır.  Reklam süresi 60 ila 90 saniye arasındadır

TV Sponsorluk

Süresi 5 saniyedir. Devam edecek, sunar, sundu, devam ediyor tarzında jeneriklerden oluşmuştur.

TV Reklam Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Televizyonda reklam vermek öncelikle iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi ürün/hizmetinizi doğru anlatacak doğru mesajları verecek reklam filminin hazırlanması. (Reklam türleri için tıklayın) İkincisi Planlama dediğimiz Reklamın yayınlanacağı TV kanallarının ve programlarının hedef kitleye göre doğru bir şekilde belirlenmesi. (Planlama alternatifleri için tıklayın) Bu aşamaları tamamladıktan sonra TV reklamınızı ve yayınlayacağınız yerleri belirlemiş olursunuz. Böylece reklam yerlerini satın almak için pazarlık aşamasına geçebilirsiniz. Bu pazarlıklardan sonra satın aldığınız alanlarda reklamlarınız yayınlanmaya başlar. Ya da bunların tamamında size yardımcı olabilecek uzman ekibimize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz veya formumuzu doldurarak bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Televizyon reklam fiyatları, Ulusal, yerel, tematik her kanalda ayrı ayrı fiyat politikalarıyla hesaplanır. En bilindik hali Birim Saniye Fiyat politikasıdır. Belirlenen programın içerisinde veya reklam kuşaklarındaki reklam alanları için TV kanalları o programın izlenme oranları da göz önüne alınarak her bir saniye için bir birim fiyatı belirler. Örneğin; Seçtiğiniz programın birim saniye fiyatı 10 TL olsun, sizin de 20 saniye uzunluğunda bir reklam filminiz olsun. Bunu seçtiğiniz programın içerisinde 1 defa göstermek için 20×10 = 200 TL ödersiniz. Bu günlük haftalık, aylık vs. gibi belirli bir periyodun değil tek bir kez gösterimin bedelidir. Aynı kuşakta iki adet çıkmak isterseniz 200×2= 400 TL gibi bir maliyet oluşur.

TV Reklam Fiyatları Nasıl Belirlenir?

TV reklamlarının fiyatları belirlenirken en önemli faktör kanalların izlenme oranlarıdır. Bir yapım ne kadar çok izleniyorsa onun içerisindeki reklamlar o kadar fazla izleniyor anlamını taşır. Sürekli duyduğumuz şu program 10 reyting aldı bu program 5 reyting aldı gibi söylemler TV reklam fiyatlarının da temelini oluşturur. 10 reyting alan bir programda reklamın birim saniye fiyatı 10 TL ise 5 reyting alan programda da 5 TL’dir. Bu anlatım genel olarak geçerlidir. İşin daha da detayında yayınlanan her reklamın kendine ait bir reytingi vardır. Bu reytingler de ayrıca ölçümlenmektedir. Ve net TV reklam fiyatları buna göre belirlenir. Bu durum ölçümlenen kanallar için geçerlidir. Bir de ölçümlenmeyen kanallar vardır. Bu kanalların da sadece genel performansları ölçümlenebilmektedir. Ayrıca bunlara tematik kanallar da denilmektedir. Birkaç farklı tematik kanal türü vardır. Örneğin; haber, spor, sinema gibi. Bu tematik kanallarda da tv reklam fiyatları genel performansları üzerinde diğer kanallarda olduğu gibi bir saniye birim fiyatı belirlenerek hesaplanır.

Reklam Verilebilen Televizyon Kanalları Kaç Çeşittir?

Televizyon kanalları genel olarak iki farklı başlıkta incelenir. Bunlar; Ölçümlenen ve ölçümlenmeyen kanallardır. Ölçümlenen kanallar tam zamanlı olarak reytingleri program bazında ölçülen kanallardır. Ölçümlenmeyen kanallar genel veriler ile performansları saat dilimi bazında ölçülen kanallardır. Aralarındaki temel fark birinde anlık reklam reytingleri dahi takip edilebilirken diğerinde sadece kanal performansları takip edilebilmektedir. Ölçümlenen kanallar; ATV, FOX TV, KANAL D, KANAL 7, SHOW TV, STAR TV, TV8, TRT1 bunlar aynı zamanda ulusal kanallar olarak da adlandırılır. Bunların dışında da tam zamanlı ölçümlenen kanallar vardır. Bunlar da Teve2, A2, TLC, D MAX, Beyaz TV gibi kanallardır. Ölçümlenmeyen kanallar; A Haber, CNN Türk, Haber Türk, NTV, TRT Haber, TGRT Haber, Halk TV, Ülke TV gibi haber kanallarının, TRT Spor, A Spor, Bein Sports, gibi spor kanallarının, TRT Belgesel, Discovery, National Geographic gibi belgesel kanallarının da içinde bulunduğu tematik içerikli kanallardır. Bu kanallar aynı zamanda tematik kanallar olarak da adlandırılır. Spor, Haber, Dizi, Sinema, Belgesel gibi tematik kanal türleri vardır.

TV Reklamlarında Hangi Kanalların Fiyatı Daha Ucuzdur?

Televizyon kanallarında reklamın en ucuz olması gerçek bir söylem değildir. Örneğin bir reklamın rakamı bir programda 1000 TL başka bir programda da 100 TL olsun. Bu durumda 100 TL olana ucuz 1000 TL olana da pahalı diyemeyiz. Çünkü reklam rakamları ulaşabilecekleri potansiyel hedef kitle hacmine göre belirlenir. 100 TL ödediğiniz reklam ile 150 kişiye, 1000 TL olan reklam ile de 1800 kişiye ulaşmış olduğunuzu varsayalım. Bu durumda daha çok ödeseniz de 1000 TL olan reklamın daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Özetle reklamın rakamının ucuzluğundan / pahalılığından değil optimum olup olmadığından bahsedebiliriz.

Televizyona Kimler Reklam Verebilir?

TV reklamı vermek istediği ürün veya hizmetin erişiminin TV reklamına uygun olduğunu düşünen her tescilli marka sahibi tüzel kişi ya da özel kişi Televizyona reklam verebilir.

TV Reklam

TV reklamları marka imajı ve algısına katkı sağlamaktadır. Televizyon mecrasında yapılan tanıtımlar tüketici nezdinde güven teşkil ederek, pazarlamayı güçlendirirken satışı artırmaktadır. Bireylere markayı farklılaştırmak ve markalaştırmak amaçlı sunum oldukça mühimdir.

Asıl hedef markaya göz aşinalığı oluşturmaktan ziyade hedef kitle üzerinde markaya karşı olumlu düşüncelerin ve hissiyatın oluşmasını sağlamaktır. Marka konumlandırma ve markalaşma konusunda çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Uygun slogan ve sunum fikirleriyle hedef kitle üzerinde etkili tanıtım kampanyaları gerçekleştiriyoruz.

ATV , STAR TV , TV8 , Show TV , Kanal D , TRT 1 , NOW

HaberTürk , A Haber , TVNET , NTV , Ülke TV , TGRT Haber , CNN Türk , Bloomberg , 24 TV , TRT Haber

Ek olarak radyo , gazete , dergi , dijital tanıtımlar faaliyet alanlarımızdır.

Marka hedef kitlesine uygun medya planını yaparak satın alımları gerçekleştiriyor sektörel tecrübemizle etkili biçimde tanıtım faaliyetlerini yönetiyoruz.

TV Reklam Fiyatları

Televizyon reklam paketleri sayfamızı inceleyerek tv reklam fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu gün için en güncel ücretleri öğrenmek için lütfen bizi arayınız. TV reklam vermek için planı siz yapın yada planı biz yapalım sayfalarından form gönderebilirsiniz